Ciemiężyk, co to takiego?

 Dzisiaj opowiem wam o ciekawej roślinie, jaką jest ciemiężyk. 

Pierwszy raz na zajęciach z przyrody dowiedziałam się o istnieniu tej rośliny. Jak dla mnie ma zabawną nazwę, ale też ciekawą. 


źródło: https://przyrodniczo.pl/rosliny/ciemiezyk-bialokwiatowy/




Na początek trochę ogólnych informacji: 

Ciemiężyk – rodzaj roślin należący do rodziny toinowatych. Obejmuje w zależności od ujęcia od kilkunastu do około 70 gatunków. W węższym ujęciu są to gatunki występujące w Europie i południowo-zachodniej Azji. Trzy gatunki europejskie są inwazyjne w Ameryce Północnej

(Źródło: wikipedia)

Okres kwitnienia: V-VII

Występowanie: Gatunek rozpowszechniony w większości Europy za wyjątkiem jej północnych regionów, a także w obszarze Basenu Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie i w regionie Kaukazu. Na terenie Polski liczne i szeroko rozpowszechnione stanowiska, głównie w górach i na obszarach wyżynnych oraz w dolinach rzek. Gatunek rzadki na Pomorzu i regionach centralnych (łódzkie, mazowieckie).

Wygląd rośliny: 
Łodyga jest wyprostowana, owłosiona.
Liście są całobrzegie, osadzone na ogonkach. Blaszka ma długość 6-10 cm. Ulistnienie naprzeciwległe. Barwa liścia ciemnozielona z wierzchu, z niebieskawym odcieniem od spodu. Kształt liści w dolnej części - okrągławe, w środkowej części: sercowato-jajowate, w części górnej zaś - podłużnie lancetowate.
Kwiaty są białe lub zielonożółte, w podbaldachach. Korona złożona z 5-ciu płatków. Pachną padliną. Kwiaty te mają zdolność przytrzymywania owadów na ich powierzchni. Owad próbując się wyszarpać, przenosi pyłek.
Owoc to wydłużony mieszek.



Ciemiężyk (Vinca) to rodzaj rośliny charakteryzujący się pięknymi kwiatami i bujnymi liśćmi. Jednym z popularnych gatunków jest ciemiężyk białokwiatowy (Vinca major). Roślina ta ma długie pędy pnące się po ziemi i zdolne do tworzenia gęstych dywanów. Jej kwiaty są białe lub fioletowe, a liście mają intensywnie zielony kolor. To wyjątkowa roślina, która zdobi ogrody i przyciąga wzrok swoim urokiem.

Warto wiedzieć, że ciemiężyk zawiera także olejek lotny, żywice, śluzy, cukry, kauczuk i trójterpeny.  

Ta roślina posiada niezwykłą strukturę kwiatów, nazywanych "kwiatami paściowymi". Dzięki specjalnym przyssawkom między pylnikami, owad zostaje przytrzymany na zewnątrz kwiatu i niejako zmuszony do przeniesienia pyłku. Te przyssawki działają jak zatrzaski, które unieruchamiają owada. W wyniku prób uwolnienia się, owad przypadkowo zerwie pyłkowiny, czyli sklejone ziarna pyłku pokryte substancją zwana wisciną lub kitem pyłkowym, a następnie przeniesie je na inny kwiat.
Znalazłam także informację, że w przeszłości ciemiężyk białokwiatowy był stosowany w tradycyjnej medycynie, a sama substancja lecznicza była nazywana "korzeniem św. Wawrzyńca" lub w języku farmaceutycznym Rhiz. Vincetoxici seu Rad. Hirundinariae. Podobno nadal jest używany w weterynarii i homeopatii. Jego właściwości lecznicze wynikają z obecności glikozydów takich jak wincetoksyna lub asklepiadyna.

CIEKAWOSTKA: Jest to roślina trująca, niektórzy mówią, że truciznę od lekarstwa różni ilość i sposób podania. 




źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atlas_roslin_pl_Ciemiężyk_białokwiatowy_365_8199.jpg




Do następnego razu, czekam na wasze komentarze! 

///Zuzia///

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zajęcia w terenie

Podsumowanie

Nietypowy wywiad z kwiatami.