31 maja- Dzień Bociana Białego

 Hej!

            Kilka dni temu pisałam Wam o Europejskim Dniu Parków Narodowych, a dzisiaj przedstawię Wam Dzień Bociana Białego!

            Dzień Bociana Białego obchodzimy 31.05, a więc tylko pięć dni dzieli nas od tego wydarzenia. Ten dzień obchodzony jest od 2003 roku. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyrody „pro Natura”. Celem dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenia i prawidłową ochronę tych ptaków.

            Założę się, że każdy z Was chociaż raz w swoim życiu widział bociana. Bocian w polskiej tradycji i kulturze jest ptakiem wyjątkowym i zajmuje niezwykle ważne miejsce.

    Zacznijmy od początku… Bocian biały jest gatunkiem chronionym na mocy ustawy o ochronie przyrody, Konwencji Bońskiej, Ramsarskiej, Berneńskiej, a także wymienianym w tzw. Dyrektywie Ptasiej Unii Europejskiej. Bociany białe są nieodłącznym symbolem polskiej wsi i jednym z najbardziej znanych i lubianych gatunków ptaków w kraju. Wciąż świadczą o różnorodności krajobrazu. 

 


                                                                              źródło własne

 

Bocian biały- jak wygląda?

    Bocian biały mierzy zazwyczaj od 95 do 110 centymetrów, licząc od czubka głowy do ogona. Rozpiętość skrzydeł wynosi od 180 do 218 centymetrów. Długość czerwonego dzioba to 15 do 20 cm. Dorosły ptak waży do 4,5 kg.
Średnia długość życia bociana to 8–9 lat, choć odnotowano rekordzistów, którzy żyli ponad 30 lat.😮

 

Bocian biały- co je?

    Bociany polują na bezkręgowce takie jak ślimaki, dżdżownice, chrząszcze, pasikoniki, larwy owadów. Poza tym chętnie żywią się rybami, płazami, gadami a nawet pisklętami ptaków gnieżdżących się na ziemi, istotny składnik pożywienia stanowią gryzonie (głównie norniki). Polując chodzą po żerowisku i wypatrują swych ofiar. Wbrew opowieściom z dzieciństwa o bocianach polujących na żaby, płazy te stanowią jedynie uzupełnienie bocianiej diety.

 

Bocian biały- gniazda

    Bocianie gniazda są ogromne i bardzo ciężkie – z roku na rok rozbudowywane przez ptaki mogą osiągnąć wagę nawet dwóch ton i szerokość dwóch metrów.

 

Bocian biały- młode

    Młode bociany są gniazdownikami, po wykluciu nie są zdolne do samodzielnego życia, wymagają opieki rodziców, w związku z tym dłuższy czas spędzają w gnieździe.
Bociany posiadając 4 pisklęta muszą dostarczyć im ok. 3 kg pożywienia dziennie. W pierwszych dniach życia młode bociany odżywiane są głównie dżdżownicami, później bardziej urozmaiconym pokarmem. Dorosłe bociany muszą zatem poświęcać na polowania i żerowanie nawet 10 godzin dziennie.

 

Bocian biały- ciekawostki 

    1. Mimo powszechnego przekonania, że bociany łączą się w pary na lata, są monogamiczne tylko w czasie jednego sezonu lęgowego. Po usamodzielnieniu się piskląt rodzice się rozdzielają i następnego roku tworzą pary z innymi partnerami.

    2. Gdy samica złoży jaja, samiec również je wysiaduje.

    3. Bocian biały został uznany za jeden z nieoficjalnych symboli narodowych Polski.

    4. W czasach dawniejszych za zabicie bociana groziła nawet kara śmierci.

    5. „Szczęśliwy dom, gdzie boćki są” – bociany pojawiały się w wielu ludowych wierzeniach. Sądzono, że przylot bocianów ma magiczne znaczenie i z tej okazji ze specjalnego ciasta wypiekano „bocianie łapki”. Wszystko to miało zapewnić urodzaj i dostatek. Bociany, jak sądzono, osiedlały się tylko tam, gdzie istnieje dobra energia. Uważano, że dom, na którym jest bocianie gniazdo, nigdy nie spłonie – bocianie gniazdo na dachu chałupy chroni ją przed piorunami i pożarem.

 

                źrodło: https://www.rp.pl/plus-minus/art36815481-bocian-biografia-nieautoryzowana-wiosny-sztandar-radosny
 

 

                        bociane łapki, źródło: https://www.facebook.com/127300540938951/posts/597075573961443/
 

    I jak? Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego😊 A może tak jak mi, udało Wam się kiedyś schwycić w obiektywie bociana? Podzielcie się ze mną Waszymi spostrzeżeniami.

 

 

 

///Gosia///

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Podsumowanie

Potrawy z owadów

Na początek trochę o nas...